Stary Rynek w Poznaniu | Blog – Pit Stop Hostel Poznań
Logo Pitstop-hostel
       

Stary Rynek w Poznaniu

Napisano 9 sierpnia 2012 w kategorii Poznań

Dla odwiedzających Poznań nie ma lepszego miejsca niż Stary Rynek, po którym można spacerować i chłonąć atmosferę Starego Miasta. Piękne, odrestaurowane po wojnie, barokowo – renesansowe kamieniczki, stylowy ratusz z  połowy XVI wieku z muzeum Historii Miasta Poznania i zegarem z popularnymi w całym kraju Koziołkami oraz fontanny i pręgierz, to tylko nieliczne z atrakcji jakie zobaczyć można w tym niezwykłym miejscu.

Stary Rynek, duma poznaniaków, to wytyczony w 1253 roku kwadratowy plac o boku około 140 metrów, na którym od zawsze toczyło się życie miasta i jego mieszkańców. Wśród wyróżniających się elementów na pewno nie sposób nie zauważyć kolorowych, pieczołowicie  odrestaurowanych kamieniczek, gdzie każda z nich ma swoją niezwykłą historię. Poza tym oczywiście legendarny ratusz, z zegarem stworzonym przez Bartłomieja Wolf z Gubina  i trykającymi się w południe blaszanymi Koziołkami.  Obok wspaniałego ratusza znajdują się domki budnicze z podcieniami, które doskonale komponują się z całym rynkiem.

Narożniki rynku przeznaczone zostały na cztery oryginalne fontanny: Prozerpiny, Apollina, Neptuna i Marsa. Jedyną fontanną z historyczną, niezmienioną formą jest fontanna Prozerpiny z przedstawioną historią jej porwania przez Plutona. Pozostałe, równie atrakcyjne, zostały niedawno uruchomione, dzięki czemu tworzą wspaniały wodny spektakl w czterech miejscach rynku i w upalne dni chłodzą mieszkańców miasta oraz turystów.

Fani zwiedzania muzeów z pewnością nie będą narzekać na brak  atrakcji – oprócz Muzeum Historii Poznania (wstęp w sobotę bezpłatny) , który znajduje się w piwnicach i sali renesansowej Ratusza, znajdziemy również Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które można odwiedzić od wtorku do niedzieli w siedzibie budynku Odwachu. Stary Rynek 9 oferuje za to możliwość oglądania broni i uzbrojenia polskiego oraz obcego, pamiątki z powstań narodowych, czy fragment panoramy „Bitwa pod piramidami” Wojciecha Kossaka z 1901 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.

Poznański rynek to tętniące życiem miejsce, w którym warto spędzić trochę czasu. Liczne kawiarenki, restauracje z doskonałym jedzeniem czy sklepy z pewnością pomagają przyciągać turystów i mieszkańców. Jeśli planujesz spędzić kilka dni w Poznaniu, koniecznie zamelduj się w hostelu Pit Stop, skąd do Starego Rynku jest tylko 3 km. Serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>